neděle 6. března 2016

Peter May – Sál smrti

O čem to je:

Margaret Campbellová a Li Jen ve třetím díle čínských thrillerů
V hromadném hrobě v Šanghaji je nalezeno osmnáct znetvořených, rozkouskovaných ženských těl. Li je vyslán na místo, protože objevené mrtvoly mohou mít spojitost se starou nevyřešenou vraždou v Pekingu. Čeká ho pohled na hrůzný zločin, jaký v Číně dosud neměl obdoby. 

Margaret mezitím musí čelit pochybnostem o divokém vztahu s Lim a jeho vlivu na jejich profesionální spolupráci. Když se však po pohřbu svého otce vrátí ze Spojených států, zjistí, že jakýkoli vztah s Lim, milostný i pracovní, může být nyní v ohrožení. Mej-Ling, zástupkyně velitele místního kriminálního oddělení, s Lim úzce spolupracuje a podle všeho nechce zůstat pouze u toho. Jak může Margaret, „cizí ďábel“, soupeřit se ženou, která je Limu po všech stránkách blíž?

Když vyšetřovatelé dospějí k děsivému zjištění, že ženy byly pitvány zaživa, s hrůzou si uvědomí, že mají co do činění s nelidským monstrem. Čím blíže jsou na stopě chladnokrevnému zabijákovi, tím je jistější, že se budou muset postavit nejen jemu, ale i vlastním nočním můrám. 


Co já na to?:

Kniha Sál smrti je ze série čínských thrillerů, jedná se konkrétně o 3. díl. Celá série vyšla v originále už okolo roku 2000, ale teprve po Mayově úspěchu se svojí sérií z Ostrova Lewis, se u nás začaly vydávat i další jeho knihy. A je to rozhodně jenom dobře. Protože tenhle pán prostě psát umí. Jeho detektivky jsou sice, co se týče vražd brutální, ale spisovatel píše odlehčenou formou, kromě kriminální zápletky se ve svých dílech také hodně věnuje hlavním hrdinům a jejich osudům.

Ale zpět k Sálu smrti. Tahle kniha se čte sama, najednou zjistíte, že jste na 200sté stránce ani nevíte jak. Je čtivá, nenáročná a skvěle napsaná. Chvílemi máte pocit, že čtete detektivku, pak milostný román a ve finále cestopis. May ve svých čínských thrillerech dokonale přibližuje moderní Čínu, skvěle vypisuje historii čínské kultury i její dějiny. Píše to nenásilnou formou, dobře zasazenou do příběhu, takže nijak příběh neruší, naopak to děj v knize perfektně doplňuje.

První dva díly (Pán ohně, Čtvrtá oběť) se odehrávají v Pekingu, hlavním městě Číny, ale Sál smrti je tentokrát zasazený do Šanghaje a opět tu autor krásně popsal město, jeho kulturu, historii i rozdíl mezi hlavním městem a Šanghajem a jejich rivalitu.

Kniha má vlastně takové dvě dějové linky. Jedna linka se týká případu, na který je zástupce velitele oddělení Li přeložen z Pekingu a následně je sem povolána i Margaret. Druhá linka se týká jejich vztahu, neboť jak už se píše v anotaci, Li spolupracuje na případu se svým protějškem v Šanghaji, zástupkyní oddělení Mej-Ling a splane mezi nimi jiskra. Co se týče tohoto milostného trojúhelníku, já bych ho vynechala. Už ve Čtvrté oběti se May věnoval tomu, že do děje dal Limu soka v lásce, který se ucházel o Margaret, a i když to nakonec dobře dopadlo a Li s Margaret zůstali spolu, tady si to už mohl May odpustit. Ale přiznám se, že jsem měla skoro celou knihu tendenci fackovat Liho od rána do večera za jeho chování a s Margaret jsem zase měla chuť pořádně zatřást, aby se konečně vzpamatovala. Myslím si, že by příběhu více slušelo, kdyby se ty dva neustále nehádali a Margaret by si s Mej-Ling nedělala naschvály.

V první části se autor spíše věnuje milostnému trojúhelníku než vyšetřování vraždy, ale jakmile překročíte polovinu, vyšetřování se rozbíhá, děj dostává spád a končí to výborným a napínavým finále. Jak už jsem psala na začátku, kniha je hodně čtivá, má spád, vše do sebe výborně zapadá a vyvrcholení je hodně děsivé. May tentokrát zvolil hodně brutální vraždy, občas mi při čtení zatrnulo, když jsem si přečetla, co vedlo některé lidi k tomuto hrůznému činu. Bohužel už od začátku jsem tak nějak tušila, kdo je vrahem a o co se jedná, takže finální shrnutí motivu a odhalení celého strůjce těchto zločinů mě nijak nepřekvapilo. Nechci vám tu nějak více přibližovat celý případ, protože bych vám mohla hodně prozradit, neboť všechny informace jsou důležité k pochopení děje. A myslím si, že by si na to měl každý čtenář přijít sám.

Pokud se rozhodnete tuto knihu přečíst, aniž byste četli předchozí díly, doporučuji začít nejdříve s nimi. Pochopíte tak lépe příběh Liho a Margaret a May už od prvního dílu seznamuje své čtenáře s čínskou historií a kulturou, takže byste mohli hodně tápat. Ale rozhodně doporučuju, May je výborný spisovatel a o jeho knihách ještě hodně uslyšíme. A já už se teď nemůžu dočkat dalšího pokračování.

Hodnocení: 95%

 5% ubírám za trošku táhlý milostný trojúhelník, který občas malinko celý děj brzdil.


Závěrem bych chtěla poděkovat internetovému knihkupectví Martinus.cz za poskytnutí téhle skvělé knížky, kterou mi udělali z Martinusu neuvěřitelnou radost. Pokud jste ještě na Martinusu nebyli, tady je odkaz: http://www.martinus.cz/ a knížku seženete na tomhle odkazu http://www.martinus.cz/?uItem=224475.


Žádné komentáře:

Okomentovat